Jak szybciej programować?

Kiedy myślimy o tym jak szybciej programować i jak sprawić by nasze tempo pisania kodu wzrosło, zazwyczaj w pierwszej kolejności nasuwa się na myśl nauka skrótów klawiszowych, lepsze poznanie IDE, w którym się pracuje, czy instalacja jakichś narzędzi, które pomagają szybciej pisać kod.

Na co poświęcamy najwięcej czasu programując

Warto się jednak zastanowić na co tak naprawdę poświęcamy najwięcej czasu w pracy. I nie, nie mam tu na myśli oglądania śmiesznych kotów czy gry w Quake’a, bo przecież nikt na pewno tego nie robi 😉

Chodzi mi raczej o rzeczy takie jak:

  • czytanie i analiza kodu
  • próba zrozumienia co autor miał na myśli pisząc to spaghetti (nawet jeżeli autorem jesteśmy my sami)
  • debugowanie
  • ręczne testowanie, czy wprowadzone zmiany w kodzie przyniosły oczekiwany efekt i przy okazji nie rozwaliły czegoś

Na jednej z konferencji spotkałem się ze stwierdzeniem (podobno potwierdzonym jakimś badaniem, ale nie mogę nigdzie takowego znaleźć), że średnio na samo pisanie kodu poświęcamy około 10% czasu pracy. Moim zdaniem jest to nieco przesadzona teoria, ale wcale nie jakaś daleka od prawdy, zwłaszcza w przypadku pracy przy projektach, które maja już swoje lata. Ile razy zdarzyło wam się napisać raptem kilka linijek kodu w ciągu dnia, mimo że nie spędziliście połowy czasu w ‚internetach’?

Wygląda więc na to, że zwiększając bezpośrednio tempo pisania nowego kodu niewiele zyskamy. W pierwszej kolejności warto się skupić na eliminacji wąskich gardeł, których przykłady wypunktowałem powyżej, aby przyspieszyć cały proces.

Jak skrócić czas tworzenia kodu?

Zatem jak zwiększyć wydajność pracy i skrócić proces tworzenia nowego kodu, nie tylko sobie, ale i innym? Przede wszystkim pisząc czytelny i łatwy w utrzymaniu kod! Kod, którego nie trzeba będzie rozkminiać godzinami, aby coś z niego zrozumieć. Kod, na widok którego nie będzie nagle znikał cały zapał do pracy. Kod, którego nie trzeba modyfikować w kilkunastu miejscach (które w dodatku ciężko znaleźć), aby wprowadzić jedną drobną zmianę. Kod, który posiada testy jednostkowe (oczywiście tam gdzie ma to sens), przez co nie trzeba przeklikiwać ręcznie kilkunastu scenariuszy, żeby sprawdzić czy czegoś nie zepsuliśmy wprowadzając zmiany.

Blog będzie poświęcony przede wszystkim tematyce pisania dobrego kodu w szerokim tego słowa znaczeniu. Pojawią się też posty o narzędziach przyspieszających pracę i innych pobocznych tematach. Zatem zapraszam do odwiedzania bloga! Mam nadzieje, że znajdziecie tu coś co pomoże wam się rozwijać i czerpać większą satysfakcję z pracy.

Have fun! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *